Domácí násilí

Veronika Antošová
01. 12. 2022

Blíží se Vánoce, pro někoho nejkrásnější období v roce, pro jiného noční můra. Mezi námi je nemalé procento osob, kterým se svírá srdce při pomyšlení na to, že budou několik dní zavřené v jednom bytě se svým trýznitelem. Obětmi domácího násilí jsou ženy, muži i děti. Všichni si umíme představit, jak vypadá fyzické domácí násilí, nicméně častější je to psychické, ať už to jsou nadávky, výhružky nebo finanční nátlak. V tomto článku zcela pomíjíme násilí sexuální.

Jak zní definice domácího násilí? Fyzické nebo psychické násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí skrytě mimo kontrolu veřejnosti, intenzita těchto násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností je včas zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah. Klíčové znaky domácího násilí jsou:
1. OPAKOVÁNÍ A DLOUHODOBOST – z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí, může to však být jeho začátek;
2. ESKALACE (stupňování) – od urážek se stupňuje k psychickému snižování lidské důstojnosti až k fyzickým útokům a závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život;
3. Jasné a nezpochybnitelné ROZDĚLENÍ ROLÍ osoby ohrožené a osoby násilné – domácí násilí nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde se role osoby násilné a osoby ohrožené střídají, a
4. NEVEŘEJNOST – probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Co dělat, když jste obětí domácího násilí? První a nejtěžší úkol je uvědomění a přiznání si, že se to děje právě vám. S tím vám bohužel nedokážeme pomoci my, myslete však na to, že kolem sebe máte lidi, kterým na vás záleží a kterým se svěřit můžete. Neřešte společenské stereotypy, oprostěte se od toho, co si o vás lidé můžou myslet, jde o váš život a leckdy i o život vašich dětí.

V České republice je několik neziskových organizací chránících oběti domácího násilí, kde vám pomohou vypořádat se s nastalou situací, jejich seznam naleznete zde: https://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-nasili-neziskove-organizace-poskytujici-pomoc-obetem-domaciho-nasili.aspx

Po právní stránce Vám pomoci můžeme, problémem je však to, že domácí násilí se obvykle děje za zavřenými dveřmi a důkazy se těžce hledají. Psychické týrání se pak dokazuje ještě hůře. V realitě je třeba, abyste byli na své jednání předem připraveni, aby situace byla pro vás bezpečná. Pokuste se získat svědectví od rodiny, kamarádů a známých, kteří mohli něco vidět, či slyšet. Jestliže jste napadeni, vyhledejte lékařskou pomoc a zavolejte Policii ČR. Lékařská zpráva i protokol o výjezdu policie vám pomůže unést důkazní břemeno.

Pokud k incidentu zavoláte Policii ČR, a ta zjistí, že se v daném případě jedná o případ domácího násilí a hrozí zde další útoky, je oprávněna násilnou osobu na místě ze společného obydlí vykázat a současně s tím jí zakáže vstup do společného obydlí a jeho bezprostředního okolí na dobu 10 dnů. Tato lhůta nemůže být zkrácena. Policista takto rozhodne z úřední povinnosti, k takovému rozhodnutí není třeba ani souhlas ohrožené osoby.

Další možností, kterou můžete zkombinovat s vykázáním policií je občanskoprávní cesta u věcně a místně příslušného soudu. Oběť domácího násilí může podat k soudu návrh na vydání předběžného opatření, o kterém soud rozhodně do 48 hodin od jeho podání. Soud může rozhodnout, aby násilná osoba dočasně opustila byt nebo dům společně obývaný s ohroženou osobou, jakož i jeho bezprostřední okolí, nebo do něj nevstupovala a aby se zdržela setkávání s ohroženou osobou a navazování kontaktů s ní. Takové předběžné opatření soudu pak platí po dobu 1 měsíce od vykonatelnosti usnesení. Pokud o vydání předběžného opatření žádáte v oněch 10 dnech, kdy byl trýznitel vykázán policií, tato doba se prodlužuje až do vydání usnesení o předběžném opatření. Předběžné opatření lze na návrh oběti prodlužovat vždy o 1 měsíc, maximálně však na dobu 1 roku v případě, že bylo zahájeno řízení ve věci samé (rozvod manželství, úprava rodičovské odpovědnosti k nezl. dětem, úprava práv k bytu aj.).

Rozhodnutí o vykázání je násilné osobě předáno prostřednictvím Policie ČR, která jí dá možnost vzít si při opouštění společného obydlí své základní osobní věci. Po 24 hodinách pak za přítomnosti policie má vykázaná osoba právo vstoupit do domu a vyzvednout si další osobní věci a věci potřebné k podnikání či výkonu povolání.

Pokud jste vy, nebo někdo vám blízký v ohrožení, nestyďte si nechat pomoci, obraťte se na odborníky, kteří vám poradí, co dělat. Pokud se rozhodnete věc řešit občanskoprávní cestou, případně i tou trestněprávní, rádi vám pomůžeme v naší advokátní kanceláři.